Błogi stan ciała i umysłu – urlop w spa dla każdego

Błogi stan ciała i umysłu – urlop w spa dla każdego

Redakcja

2016-07-06

2 komentarze

Wyczerpujący czas w pracy? Silnie odczuwalne skutki przesilenia wiosennego? Zbyt intensywny tryb życia? Dziś narażeni jesteśmy na wiele stresogennych bodźców, które znacznie wpływają na stan zarówno naszego ciała, jak i umysłu. Warto wówczas pomyśleć nad alternatywnymi sposobami odreagowania. Jednym z takich sposobów może być urlop w spa.

 

Co oznacza spa, czyli krótki przewodnik po relaksie

Niewiele osób wie, że wyrażenie „SPA” wywodzi się od pierwszych liter trzech łacińskich słów Sanus Per Aquam oznaczających „zdrowie dzięki wodzie”. Wodolecznictwo znane było naszym przodkom już od czasów starożytności. Grecy i Rzymianie rozmiłowali się w tzw. termach, w których zażyć można było nie tylko odpoczynku. Łaźnie w greckich polis były bowiem również miejscami zrzeszających całą okoliczną społeczność spotkań. Można w nich było wziąć udział w zaciekłych, politycznych dyskusjach, a potem ukoić nerwy dzięki relaksującemu masażowi.

Starożytne spa stanowiły szeroko rozwinięte kompleksy, które dbały o kondycję psycho-fizyczną swej klienteli, oferując zarówno szereg leczniczych zabiegów, jak i intelektualnych i towarzyskich rozrywek. Ich „boom” datować można na I w. p. n. e., zaś zanik na moment nadejścia chrześcijańskiej hegemonii, która radykalnie odrzucała tego typu „uciechy”, wiążąc je z plugawymi obrządkami pogan.

Początkowo nieprzychylny tego typu praktykom barok, wkrótce stał się okresem reanimacji idei spa. Zaczęło się od słynnego, angielskiego Bath w hrabstwie Somerset, które to wypoczynkowe miasto-kurort stało się wkrótce idealnym wzorcem do naśladowania dla całej Europy.

Dziś w Polsce działa wiele podobnych miasteczek leczniczych, do których zaliczyć można m.in. malowniczy Uniejów, w którym znajduje się przepiękny zamek oraz wiele rodzajów uzdrowisk termalnych, położona w górach Kudowa-Zdrój oferująca nie tylko wspaniałe zabiegi lecznicze, ale i równie niezwykłe, pocztówkowe widoki, czy znany chyba wszystkim Ciechocinek, gdzie po wizycie w pijalni wód mineralnych możemy udać się na spacer do Kościoła Świętych Apostołów Piotra i Pawła, do którego prowadzić nas będzie aleja tzw. dywanów kwiatowych.

 

Spa tylko dla urody? Niekoniecznie!

Spa bardzo często kojarzy się jedynie z upiększającymi zabiegami skierowanymi do płci pięknej. Kuracje ujędrniająco-liftingujące, masaże anty-cellulitowe, maseczki na twarz… Dla niektórych brzmi to niemalże jak wizja najgorszego koszmaru. Spa dla osób aktywnych, lubiących zwiedzanie i nowe doświadczenia nie musi jednak od razu oznaczać wyczerpującej nudy. Tego typu ośrodki położone są bowiem często w przepięknych okolicznościach przyrody, zachwycając nie tylko bogatą ofertą terapeutyczną, ale i turystyczną. Ci, którzy cenią sobie wycieczki krajoznawcze mogą się miło zaskoczyć - spa może być również idealnym połączeniem odpoczynku z ekscytującą podróżą w nieznane. Taki wypad to metoda na „naładowanie baterii”, przyjemną regenerację, która nie musi sprowadzać się do zalegania w gabinecie kosmetycznym. Dodatkowo, spa to nie tylko zestaw typowych zabiegów leczniczych. Dziś, z uwagi na ich coraz większą ilość, ośrodki uzdrowiskowe prześcigają się w budowaniu swojej unikalnej oferty. Oto parę najnowszych hitów wśród relaksacyjnych sposobów na odnowę.

 

Siła słodkości

Ostatnio niezwykle modny stał się masaż… czekoladowy. Taki masaż może być poprzedzony tradycyjnym peelingiem cukrowym lub peelingiem z drobinkami bambusa, po którym następuje nałożenie na całe ciało specjalnej maski. Maskę okrywa się folią, bardzo często używanym w spa akcesorium, dzięki której wszystkie substancje aktywne doskonale wchłaniają się przez skórę. Na końcu czeka nas już ostatni etap naszej regeneracyjnej podróży – sam masaż. W przypadku zabiegów czekoladowych używa się specjalnych balsamów z masłem kakaowym. Taka kuracja doskonale wpływa na nasze samopoczucie, gdyż czekolada zapewnia wyrzut endorfin nie tylko wtedy, gdy ją spożywamy, ale również wtedy, gdy czujemy jej intensywny, kojący zapach. Masaż czekoladowy, często zwany również „rytuałem czekoladowym”, bazuje na gałęzi medycyny alternatywnej zwanej aromaterapią. Aromaterapia zajmuje się badaniem wpływu zapachów na zdrowie naszego organizmu. Warto również wspomnieć, że kosmetyki zawierające masło kakaowe wykazują właściwości antycellulitowe oraz wyszczuplające.

 

Wakacje odchudzające

Wiosna to idealny czas, by przygotować się do nadchodzącego lata. Dlatego ośrodki typu spa coraz częściej oferują specjalne pakiety terapeutyczne, których głównym celem jest nie tylko uzyskanie pięknej, smukłej figury przed zaplanowanym urlopem, ale i nauka zasad zdrowego żywienia. Tzw. wakacje odchudzające to zdecydowanie propozycja dla osób aktywnych. To, co na ogół kojarzy się z kurortami leczniczymi nijak ma się do specjalnie przygotowanej oferty ćwiczeń ruchowych, których zazna każdy zdecydowany na walkę ze zbędnymi kilogramami klient. W skład takiego fit-pakietu wchodzi na ogół kompleksowa opieka specjalistów – zarówno dietetyków, jak i trenerów.

 

Zadowolona mama

Ciąża to dla kobiety stan nie tylko błogosławiony, ale i po prostu trudny. Dlatego szczególnie wtedy warto zadbać o siebie, a pomóc mogą w tym specjalne oferty spa. Takie wyjątkowe pakiety zaopiekują się zarówno sferą psychiczną, jak cielesną kobiety sprawiając, że łatwiej będzie jej przebrnąć przez występujące w trakcie ciąży niedogodności związane chociażby z męczącymi wahaniami nastroju. Poleca się wówczas m.in. użycie niezwykle delikatnego oleju bawełnianego, który regeneruje zmęczoną tkankę. Jest on na tyle nieinwazyjny, że mogą stosować go również osoby o cerze alergicznej. Masaże przy użyciu takiego oleju zadbają o odpowiednie nawilżenie skóry, odżywiając ją i regenerując. Ostatnio duże zainteresowanie wzbudził, stosowany w niektórych jedynie ośrodkach, tzw. masaż prenatalny, który wpływa podobno nie tylko na samopoczucie mamy, ale i jej nienarodzonego jeszcze dziecka. Masaż prenatalny zaleca się stosować regularnie, co stanowi odpowiednie przygotowanie do tak pięknego, acz stresującego wydarzenia, jakim jest poród. 

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Catch Me Patch Me w promocji:
Catch Me Patch Me
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 220 głosów.

Dodaj komentarz

Komentarze

zero

2016-10-06 13:58:32


czekoladowy zabieg super. wypróbowałam kiedyś będąc na wakacjach w uzdrowisku. polepsza humor.

fulcia

2016-07-18 12:48:21


no tak, super - jak ktoś am pieniądze, żeby do tego spa wyjechać..

zdrowiekobietyskóra