Czym jest gen otyłości?

Czym jest gen otyłości?

Redakcja

2016-12-13

brak komentarzy

Dieta DNA (genetyczna, genodieta) zwana bywa najbardziej osobistą dietą na świecie. Przyczyna? Kuracja dietetyczna określana jest na bazie analiz DNA. Polega na wykluczeniu z menu produktów spożywczych, które niekorzystnie oddziałują na ciało. Badanie materiału genetycznego wskazuje najwłaściwszy sposób żywienia, właściwy dla genomu konkretnej osoby.

Badacze z dystansem podchodzą do diet opartych na DNA

O genach nadal nie wiemy odpowiednio wiele. Genetyka jest dziedziną rozwijającą się. Sądzi się, iż niedługo takie dyscypliny jak nutrigenomika, nutrigenetyka oraz żywność BFY, a więc  "Better For You" będą miały znaczący wpływ na decyzje odżywiania kupujących. Narazie mimo wszystko musimy być czujni.

"Waga to coś, co w 10% jest dyktowane poprzez geny, zaś w 90% poprzez nasz tryb funkcjonowania. Każdy jest w grupie niebezpieczeństwa, jedni więcej, inni mniej. Nasze zrozumienie interakcji między pożywieniem czy też genetyką jest tymczasowo w powijakach. Niewykluczone, iż w przyszłości, razem z rozwojem eksperymentów będziemy mogli użyć tę wiedzę w sposób bardziej skuteczny" - wyjaśnia Michael Dansinger z Tufts School of Medicine.

W sieci zaś występuje wiele wiadomości o dietach komponowanych w oparciu o własne geny. Tworzą się następne serwisy oferujące eksperymenty DNA czy też profesjonalne raporty określające upodobania odżywiania badanej osoby i zestaw dań naszykowany w oparciu o rezultaty eksperymentów. Na starcie pobierany jest materiał genetyczny, realizuje się profesjonalne analizy, a na bazie rezultatów układa się zestaw dań pasujący dla danej osoby.
Bywa dość interesujące z perspektywy wpływu odżywiania na ogólne dobre samopoczucie. Po diagnostyce okazać sie przecież może, iż notoryczne migreny, ogólna apatia albo smutek spowodowane są zbyt dużą ilością albo niedostatkiem któregokolwiek ze substancji wzmacniających.

Jak działa nutrigenetyka oraz nutrigenomika?

Nutrigenetyka zajmuje się różnicami genetycznymi u poszczególnych jednostek. Jej głównym celem jest odpowiedź na pytanie, jak zmienność biologiczna wyrażająca się w różnicach genomów rzutuje na to, w jaki przepis dana osoba musi się żywić i jak opracować jadłospis w oparciu o znajomość upodobań genetycznych danej osoby. Nutrigenomika identyfikuje działania, które decydują o tym, jak żywność a także jedzenie mają wpływ na etap organizmu chorego.

Czym jest gen otyłości?

Wiadomo, iż to geny odpowiedzialne są za kolor oczu, strukturę pasm czy też długość życia. Uczeni z Wielkiej Brytanii poszli o krok naprzód. Udało się im wyabstrachować tzw. gen otyłości. Wykrycie to najprawdopodobniej zrewolucjonizuje rynek żywieniowy i dietetyczny. Po zestawieniu genotypów paru tysięcy jednostek chorych na cukrzycę typu II z paroma tysiącami zdrowych jednostek wykazano, iż osoby z nadmierną tuszą mają taki sam wariant genu FTO. Gen nadwagi inaczej zwany jest genem odpowiedzialnym za składowanie tkanki tłuszczowej w tkankach. Oznacza to, iż trzeba stopować kumulowanie tkanki tłuszczowej na poziomie komórkowym.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dietaodchudzanie