Kiedy odchudzanie może zaszkodzić?

Kiedy odchudzanie może zaszkodzić?

Redakcja

2016-09-21

brak komentarzy

Wydaje się oczywiste, że skoro nadwaga jest niezdrowa, to zrzucanie nadwagi musi okazać się zdrowe. Dużo wskazuje mimo wszystko na to, że w ogóle tak nie jest… Czy naprawdę diety wyszczuplające służą naszemu samopoczuciu? Gdy zrzucanie nadwagi jest szkodliwe?

Mit perfekcyjnej wagi

Eksperci wykorzystują tabele „perfekcyjnej wagi”, które wskazują, ile „musi” ważyć przeciętna kobieta czy facet o danym wzroście. Przekroczenie tej wagi określa się jako otyłość. Bywa mimo wszystko znaczne uproszczenie – da się ważyć więcej niż wykazują na to „normy” w związku z tym, że za dużo niezdrowo się je oraz przez wiele lat nie wykonuje żadnego wysiłku – ta nadwaga rzeczywiście jest niezdrowa. Da się mimo wszystko przekraczać „idealny ciężar” w związku z tym, że przejawia się mocną strukturę organizmu, grube, masywne, ciężkie kości a także powolną przemianę. Jeżeli przekroczenie wagi wynika z tych czynników, w ogóle nie musi to być oznaką, że przejawia się „niezdrową otyłość”. Tabele „perfekcyjnej wagi” na ogół także nie uwzględniają wieku. W ukryty sposób zakłada się bowiem, że dwudziestolatek oraz pięćdziesięciolatek o tym samym wzroście powinni ważyć tyle samo.

Czytaj także: Czy gazowane napoje szkodzą?

W jaki sposób dieta szkodzi?

Po pierwsze, odchudzanie jest nieskuteczne. Po utracie nadprogramowych kilogramów wskutek aplikowania diety minimum 90 proc. ludzi wróci do swojej dawniejszej wagi, a często nawet ją przekroczy. Tak jest wobec tego, że wykorzystanie diety wyzwala w naszym ciele niestrudzone, genetycznie uwarunkowane mechanizmy przystosowania się do głodu. W czasie odchudzania ciało przestawia metabolizm tak, by osiągnąć z ustalonej ilości pożywienia więcej kcal, a także w miarę potrzeb zaczyna gromadzić zapasy.

Niebezpieczne następstwa efektu jojo

Ktoś mógłby obecnie pomyśleć: „W porządku, może i po kuracji wraca się do dawniejszej wagi, ale przez jakiś okres jest się szczuplejszym, a to dla ciała zdrowedodaj”. Jednak nic zdecydowanie bardziej mylnego… Ostatnie badania wykonane przez Hammonda oraz współpracowników udowodniły, że faceci, którzy się redukują wagę oraz następnie osiągają raz jeszcze na wadze, są choćby dwukrotnie zdecydowanie bardziej wystawieni na zawał serca niż ci, których ciężar organizmu wyłącznie systematycznie rósł przez najnowsze 25 lat, ale którzy przenigdy się nie odchudzali. Niebezpieczeństwo zawału wzrasta tym bardziej, im zdecydowanie częściej facet przechodził cykl zrzucanie nadwagi/tycie. Zbliżone rezultaty uzyskano dla kobiet – jeżeli wykorzystywały dietę i następnie wróciły do dawniejszej wagi, to robią się przynajmniej o 30 procentach zdecydowanie bardziej wystawione na śmierć powodu zawału serca! Właśnie dlatego tak ważne jest zapobieganie efektowi jojo.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Knee Active Plus w promocji:
Knee Active Plus
297 zł 137 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 208 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dietaodchudzanie