Właściwości oleju z czarnuszki

Właściwości oleju z czarnuszki

Redakcja

2016-08-11

brak komentarzy

Olej z czarnuszki, nadający potrawom subtelny, korzenny sma, znalazł wykorzystanie jako artykuł między innymi na wrzody a także wszechobecne alergie. Z kolei w kosmetyce jest stosowany jako skuteczny lek na trądzik czy łupież. Zobacz, które właściwości oleju czarnuszkowego pomogą Ci wyleczyć problemy zdrowotne.

Posiada wyjątkowe cechy lecznicze, które docenili już władcy starożytnego Egiptu, wobec tego został nazwany "złotem faraonów". Niedziwne - olej z czarnuszki posiada dużo drogocennych składników: w mniej więcej 85 procentach składa się z nienasyconych kwasów tłuszczowych, na które budują się: kwas linolowy (omega-6) - mniej więcej 60 procentach, kwas oleinowy (omega-9) - mniej więcej 25 procentach a także kwas alfa-linolenowy (omega-3) - mniej więcej 1 procentach. Oprócz tego olej z czarnuszki posiada wit. E, beta-karoten, sterole, biotynę, wszechobecne składniki mineralne i antyutleniacze.

Tymochinon w oleju z czarnuszki

Jednak najistotniejszym związkiem znajdującym się w oleju z czarnuszki okazuje się tymochinon - budulec olejku eterycznego nasion czarnuszki, dzięki któremu olej ma właściwości przeciwzapalne (porównywalne z aktywnością aspiryny w dawce 100 mg/kg), przeciwbólowe, oraz ochronne na wnętrze nerek a także wątroby. Jednak co więcej, dzięki niemu olej z czarnuszki, analogicznie jak same nasiona, ma potencjalne właściwości przeciwnowotworowe.

Olej z czarnuszki kontra cholesterol i glukoza

Olej z czarnuszki obniża zakres cholesterolu a także węglowodanów w krwioobiegu. Z badan klinicznych wynika, że olej prowokuje istotny spadek poziomów glukozy, prolaktyny, oraz trójglicerydów a także cholesterolu. Nadmiar tych 2 ostatnich składników wewnątrz organizmu skutkuje rozwojem miażdżycy, a dalej schorzeń układu krwionośnego, takich jak choroba niedokrwienna mięśnia sercowego czy zawał. Z kolei dzięki temu, że olej z czarnuszki obniża zakres glukozy, może przeciwdziałać postępowi cukrzycę rodzaju 2.

Na objawy schorzeń alergicznych

Z eksperymentów klinicznych wynika, że olej z czarnuszki łagodzi objawy schorzeń alergicznych, takich jak katar alergiczny, objawy astmy oskrzelowej, egzema atopowa. 152 pacjentom z tymi schorzeniami podawano tabletki obejmujące 500 mg oleju. Po okresie kuracji olejem istotnie malały kliniczne objawy schorzenia, bardzo u dzieci (u 80 procentach z nich zmniejszał się katar sienny, złagodzeniu ulegały objawy astmy). Ostatnie badania sugerują, że olej może posiadać środkiem pomocniczym w leczeniu kłopoty alergicznych.

Ostatnio dokonane zakupy:
pan Marcin z Warszawy 8 sekund temu.
Zamów Dr Farin w promocji:
Dr Farin
297 zł 147 zł
za opakowanie
Ocena 4/5 na podstawie 215 głosów.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dietazdrowie