Jak podróż na rowerze polepsza kondycję Twojego… mózgu?

Jak podróż na rowerze polepsza kondycję Twojego… mózgu?

Redakcja

2016-07-25

brak komentarzy

Rowerowe wyprawy doskonale wpływają na figurę - to fakt potwierdzony. W trakcie pedałowania spalamy tkankę tłuszczu i modelujemy mięśnie dolnej partii ciała. Intensywna praca nóg, pupy, brzucha, pleców ma swoje odzwierciedlenie w naszej idealnej sylwetce. Okazuje się jednak, że zalet z jazdy na rowerze jest dużo więcej. Systematyczne treningi to nie jedynie droga do lepszej kondycji fizycznej, ale i umysłowej! Jak to możliwe?

Jazda na rowerze siłownią dla mózgu

Według doniesień przedstawionych przez badaczy Uniwersytetu w Utrechcie w Holandii, jazda na rowerze polepsza integralność i spójność istoty białej w mózgu. Co to dokładnie oznacza? Mózg człowieka składa się z dwóch rodzajów tkanek - istoty szarej oraz białej. Ta druga to centrum komunikacji, albowiem jest odpowiedzialna za połączenia z istotą szarą. Holenderscy badacze wykazali, że systematyczna jazda na rowerze powoduje, że impulsy między komórkami układu nerwowego przebiegają szybciej. Rezultat? Lepsza praca mózgu, polepszenie zdolności do szybkiego podejmowania decyzji, poprawa pamięci oraz polepszenie procesów uczenia się.

Jazda na rowerze niwelatorem nerwów

Badacze z Tajwanu poszli o krok dalej i zaprosili do 12 - tygodniowego badania reprezentatywną grupę uczestników. Po 3 miesiącach analiz badani nie tylko umocnili mięśnie nóg, ale również pobudzili do pracy neurotropowy czynnik pochodzenia mózgowego (BDNF). Ta tajemniczo brzmiąca nazwa to nic innego jak białko, które odpowiada za ustabilizowanie nastroju, poziom stresu oraz poprawę pamięci. Co więcej, doniesienia z Tajwanu uzasadniły tezę, że trening na rowerze redukuje ryzyko depresji i lękowych zaburzeń. 

Jazda na rowerze napędem do skupienia się

Przygotowano również tezę, że jazda na dwóch kółkach pozytywnie rzutuje na iloraz inteligencji. Wszystkie formy treningów aerobowych usprawniają hipokamp - część mózgu, która odpowiada za pamięć i zdolność uczenia się. Teza została potwierdzona przez badaczy Uniwersytetu w Illinois. Po 6 miesiącach u uczestników testu hipokamp zwiększył się o 2%, a zdolności zapamiętywania oraz rozwiązywania problemów aż o 20%. Badani zauważyli u siebie widoczną poprawę koncentracji. Co więcej, odkryto, że wystarczy pół roku jazdy na rowerze, by odmłodzić mózg o 2 lata!


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowiekobietysport