Prawa i przywileje kobiet w ciąży w podróży

Prawa i przywileje kobiet w ciąży w podróży

Redakcja

2016-10-11

1 komentarz

W środkach komunikacji miejskiej, pociągach, a także innych pojazdach transportowych przyszła mama posiada prawo do korzystania z miejsc osób siedzących oznaczonych ikoną kobiety ciężarnej.

Jeżeli masz kłopot z wyegzekwowaniem tego prawa to zgłoś kłopot obsłudze pojazdu. Pracownik firmy przewozowej posiada obowiązek odnaleźć inne miejsce, które mogłabyś zająć.

Jazda autem na rzecz przyszłej posiadamy także może okazać się uciążliwa z uwagi na powiększający się brzuch. Ostatnie badania nad wypadkami drogowymi w Polsce a także na globie wskazują, że o ile nie posiada przeszkód leczniczych do zapinania pasów to zatem powinnaś je zapinać. Przepisy ruchu drogowego mówią mimo wszystko o odstępstwie od tego przepisu w kilku chwilach, gdy specjalista wystawi właściwe zaświadczenie zwalniające z obowiązku zapinania pasów bezpieczeństwa w aucie.

Korzystaj z przywilejów

Korzystanie z przywilejów regulowanych prawem nie okazuje się zbrodnią. Nie krępuj się informować o swoim stanie, choćby jeżeli wiązałoby się to z obowiązkiem wniesienia skargi lub skorzystania z pomocy użytkowników trzecich. Nie zapominaj, że w okresie ciąży pozostajesz pod zabezpieczeniem prawa a także jeżeli choćby nie jesteś pewna, czy dany przepis zabezpiecza cię bezpośrednio przed ujemną sytuacją to stałe możesz zrobić użytek z porady Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) lub Rzecznika Praw Pacjenta. Terenowe oddziały PIP-u chętnie udzielają wiadomości telefonicznych i w formie pisemnej. Od paru lat funkcjonuje także bezpłatna infolinia powołana dzięki biuro Rzecznika Praw Pacjenta czynna od poniedziałku do piątku w godz. 9.00 – 21.00 pod numerem 800 190 590.

Nie jedź sama

W kwestii kobiet w stanie błogosławionym samotne podróże nie okazują się rekomendowane. Na wakacje lepiej wybrać się z kimś zaufanym, kto w przypadku wymogi będzie w stanie udzielić nam pomocy. Wybieraj właściwego kompana, nie wyłącznie umili moment spędzony na urlopie, ale również zapewni uczucie bezpieczeństwa.


Dodaj komentarz

Komentarze

klosaleksandra

2016-10-14 06:57:50


no nareszcie! dowiedziałam się o swoich prawach, a szczerze mówiąc nie wiedziałam jakie one są. teraz podróżowanie będzie o wiele bardziej przyjemne!:)

kobietyrelaks