Trądzik po trzydziestce – wstydliwa przypadłość, z którą można walczyć

Trądzik po trzydziestce – wstydliwa przypadłość, z którą można walczyć

Redakcja

2016-07-06

3 komentarze

Trądzik to przykre, dermatologiczne schorzenie, które głównie kojarzy nam się z wiekiem nastoletnim. To wtedy nieskoordynowana praca hormonów wpływa na zachodzące zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz, często trudne do przyjęcia zmiany. Jedną z takich zmian są nagminnie występujące pryszcze, krosty i zaskórniki. Niestety, ten nieprzyjemny objaw dojrzewania dotyka coraz więcej osób, które już dawno osiągnęły wiek dorosły. Trądzik dojrzały to problem, z którym mierzy się coraz więcej osób po trzydziestce.

 

Jak objawia się trądzik wieku dojrzałego?

Trądzik w wieku dojrzałym objawia się podobnie jak w wieku nastoletnim. Wbrew obiegowym opiniom trądzik nie jest jednak przypadłością prostą to zaklasyfikowania – istnieje wiele jego odmian, a sama choroba, bo tym właściwie jest, przebiega fazowo.

I ETAP

Pierwszy etap trądziku to zaskórniki, inaczej zwane po prostu „wągrami”. To mniej lub bardziej widoczne małe punkciki, czarne lub białe, znajdujące się zaraz pod powierzchnią skóry. Można znaleźć je zarówno na twarzy, jak i w innych widocznych miejscach – na dekolcie, plecach, ramionach. Zaskórniki to nic innego, jak blokady porów skórnych, będące mieszanką łoju i zrogowaciałego naskórka.

II ETAP

Zaskórniki na ogół mają formę płaską, natomiast drugi etap trądziku przybiera kształt bardziej wypukłych wyprysków, które są oznaką stanu zapalnego gruczołów łojowych. Taki stan zapalny to już świadectwo bardziej zaawansowanego trądziku, grudki i krostki wymagają bowiem o wiele dłuższego procesu leczenia.

III ETAP

To najostrzejsza faza trądziku, w którym stan zapalny przechodzi w głębsze warstwy skórne. Alarmującym symptomem jest widoczna, podchodząca skórę ropa. Próba manualnej walki z tego typu wypryskami niesie ze sobą ryzyko pozostawienia trwałych i wstydliwych blizn na delikatnej skórze twarzy.

Różnice: U dorosłych mogą występować wszystkie etapy trądziku, jednak pewną różnicę stanowią proporcje - jako osoby dojrzałe bardziej jesteśmy narażeni na krostki i grudki, mniej zaś na występujące w I fazie zaskórniki. Też umiejscowienie defektów rozkłada się inaczej niż w przypadku nastolatków. Wypukłe zmiany pojawiają się m.in. na brodzie, szyi oraz dekolcie, atakując również i inne, bardziej problematyczne, bo trudniej dostępne części ciała. Pryszcze na plecach u mężczyzn i u kobiet to często spotykana, wstydliwa przypadłość, która szczególnie odczuwalna jest w okresie wiosennym i letnim, kiedy bardziej się odsłaniamy. Na uwagę zasługuje fakt, że mimo iż w młodości niektórzy mogli nie mieć problemów z cerą wcale nie oznacza to, że nie mogą po raz pierwszy zmierzyć się z nimi po trzydziestce. Inaczej mówiąc, to że nigdy nie doświadczyliście jeszcze takich przypadłości w żaden sposób nie chroni przed ich wystąpieniem.

 

Trądzik u dorosłych – przyczyny

Nagle pojawiające się pryszcze u dorosłych mogą stanowić wynik bardzo wielu oddziałujących na siebie wzajemnie czynników. Często ten nieprzyjemny defekt to rezultat kombinacji tego, co dzieje się wewnątrz nas, jak i tego, jak wpływa na nas nasze otoczenie. Oto najczęściej pojawiające się przyczyny trądziku u dorosłych:

  • Hormony – To najczęstsza przyczyna niekorzystnych zmian skórnych. Hormony wpływają na na nasz wygląd zarówno gdy mamy 13-14 lat, jak i wtedy, kiedy jesteśmy już w wieku dorosłym. Wahanie poziomów hormonów płciowych może prowadzić do pogorszenia cery, ale też i do rozdrażnienia czy nadmiernego przyrostu wagi. U kobiet zauważono połączenie między PCOS, czyli zespołem policystycznych jajników, a występującymi na całym ciele krostami. Takim symptomom towarzyszy często rozregulowany cykl miesiączkowy. W przypadku takiego typu objawów pomogą endokrynolog i ginekolog.

    Trądzik u dorosłych mężczyzn to równie częsty problem, co u kobiet. Winić za to możemy również kłopoty hormonalne, które u przedstawicieli płci przeciwnej objawiają się ponadto wypadaniem włosów na głowie i równoczesnym pojawieniem się nadmiernego owłosienia na brodzie oraz reszcie ciała. Warto wówczas udać się na specjalistyczne badania hormonalne, które również zlecić powinien endokrynolog.

  • Stres - Trądzik wieku dorosłego może intensyfikować wszechobecny stres. Będąc w stanie podwyższonej drażliwości zakończenia nerwowe aktywują gruczoły łojowe, które produkują wówczas naddatek sebum. Osoby zestresowane wykazują także podwyższony poziom kortyzolu, który również odpowiedzialny jest za występowanie różnego rodzaju wyprysków.

  • Miejsce pracy – Uporczywy trądzik zaostrzać mogą również inne elementy, przede wszystkim te, które budują nasze środowisko pracownicze. Klimatyzacja pozbawiająca przestrzeń potrzebnej wilgotności, nieprzyjemne światło jarzeniowe oraz obecność wielu komputerów to tylko niektóre czynniki, które wywierają znaczący wpływ na skórę. Przebywanie w takim pomieszczeniu minimum 8 godzin dziennie, 5 dni w tygodniu nie może zostać przez Twój organizm zignorowane.

  • Dieta – To, co jemy naturalnie odbija się na tym, jak wyglądamy. I niekoniecznie mówimy tu o figurze – produkty żywnościowe mają również duży wpływ na stan naszej skóry. By zachować piękną cerę przede wszystkim należy unikać ostrych potraw oraz nie pić za dużo kawy. Najlepiej uważać również na produkty przetworzone oraz posiadające wysoki indeks glikemiczny.

  • Kosmetyki – Kosmetyki na ogół mają pomóc w utrzymaniu świeżego wyglądu. Niestety, czasem kobiety nieświadomie tylko go nimi pogarszają. Zbyt mocne i źle dobrane kosmetyki, zatykające pory, zbyt grube warstwy makijażu to prosta droga do natężenia objawów trądziku, który paradoksalnie chcieliśmy dzięki nim ukryć.

 

Jak leczyć?

W przypadku cery trądzikowej najważniejsze to pamiętać o odpowiednim nawilżeniu. Niestety, bardzo często zamiast nawilżać, nadmiernie wysuszamy. Co się wtedy dzieje? Paradoksalnie w taki sposób tylko i wyłącznie pobudzamy gruczoły łojowe do zwiększonej produkcji sebum, przy którego pomocy rekonstruowana jest natłuszczająca warstwa ochronna skóry. Podstawowymi kosmetykami powinny więc być takie kremy, które nawilżają, ale i też matują naskórek oraz działają antybakteryjnie, by nie dopuścić do zaognienia powstałych stanów zapalnych. Gdy i to nie pomoże, najlepiej zwrócić się najpierw do dermatologa, potem rozważyć wizytę u ginekologa i endokrynologa. Nasze ciało może bowiem dawać znać o głębszych problemach ze zdrowiem, czego oznaką może być tzw. trądzik dorosłych. Przyczyny jego występowania w większości przypadków swoją genezę mają bowiem w problemach z hormonami.


Dodaj komentarz

Komentarze

urbanczyk

2016-10-14 07:09:19


niestety, ale to się zdarza... ciężko z tym wytrzymać bo jednak w jakimś wieku tych prysczy nie powinno być.

agnieszkafortuna

2016-08-02 11:54:04


to na 100% hormony, mówie ci

sztunialalunia

2016-07-19 10:51:01


ja mam ciągle pryszcze i ponad 30 lat. Niby to nie trądzik (jest tego mało), ale żaden kred nie pomógł. Nawet te apteczne po 100 zł za tubkę 15 ml. Masakra jakaś :(

zdrowiebadania