Jak długo powinna trwać głodówka?

Jak długo powinna trwać głodówka?

Redakcja

2016-09-09

brak komentarzy

Ścisły post jest jednym z najpopularniejszych sposobów na szybką detoksykację organizmu i ekspresową utratę kilku kilogramów. Podejmując się go, często nie wiemy, jak długo powinna trwać głodówka, by jej efekty były zadowalające, a jednocześnie byśmy uniknęli efektu jojo.  

Ile dni stosować głodówkę?

Ile czasu zatem powinien przebiegać restrykcyjny post, by okazał się skuteczny? Najkrótsza głodówka liczy dobę, choć najpopularniejsze są te trwające 36 godzin (1,5 dnia). Najlepsze są mimo wszystko głodówki 3-5 dniowe. Skutecznie pomagają zainicjować mechanizmy oczyszczające jelita. Pozwalają oswoić się z dietą, zaobserwować, jak reaguje ciało na ograniczenie przyjmowania pokarmów, nabrać doświadczenia. Głodzenie się to główny sposób na na detoksykację i zerwanie z niezdrowymi nawykami żywieniowymi, a także odpoczynek dla żołądka. Jest to także dobry przepis na pozbycie się niechcianych kilogramów.

Czytaj także: Jak zgubić brzuch w miesiąc?

Mechanizm głodówki jest banalnie prosty. Nie jemy nic, zatem nasze ciało przechodzi na żywienie wewnątrzustrojowe. Na początku redukuje absolutnie wszystko, co nadprogramowe, a co utrudnia sprawne działanie metabolizmu na co dzień. Usuwane jest z organizmu białko złogowe, które w okresie głodówki ulega zużyciu jako pierwsze. Pochłaniane są także różnego rodzaju stany zapalne, martwe fragmenty tkanek. Trzeba jednak mieć na uwadze, że nie jedząc, nie dostarczamy organizmowi istotnych minerałów, co może przyczynić się do braków w zakresie krążących w naszych żyłach składników odżywczych. Przedłużające się głodówki potrafią powodować wyczerpanie, przeforsowanie, ból głowy, a także pogorszenie stanu skóry.

Ile można schudnąć?

W wyniku głodówki tracimy nie tylko tkankę tłuszczową, ale także tkankę mięśniową. W okresie 7 dni możemy schudnąć na głodówce ok 5 kg tkanki tłuszczowej, a także 1,5 kg tkanki mięśniowej, zatem po 7 dniach waga wskazywać może ubytek nawet 6,5 kg. Głodzenie się umożliwia zmniejszenie wagi, ale wywołuje także inne, czasem zgubne, skutki. Jakie? Na co jesteśmy narażeni, gdy stosujemy ten sposób odchudzania się? Głodzenie się spowalnia przemianę materii, a także prowadzi do efektu jo-jo. Możemy stracić zbyt dużo kilogramów, a po powrocie do poprzedniego sposobu żywienia przybrać ich więcej aniżeli udało nam się utracić. Przy stosowaniu diet postnych mogą pojawić się braki witamin oraz składników mineralnych. Będziemy zdecydowanie bardziej osłabieni i wyczerpani. Może pogorszyć się również stan naszego wyglądu. Mogą zacząć wypadać włosy, łamać się paznokcie, a cera robić się szara i zdecydowanie mniej napięta.

Czytaj także: Bulimia - przyczyny i leczenie choroby

Przedłużające się głodówki są ryzykowne, wobec tego zaleca się stosować je krótko, jedynie w celu pobudzenia procesów trawiennych w walce ze zbędnymi kilogramami i dla oczyszczenia naszego żołądka. To, ile możemy schudnąć na głodówce, nie powinno przysłaniać nam tego, co najważniejsze, czyli konieczności dbania o własne zdrowie.


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dietaodchudzanie