Jak polepszyć trawienie?

Jak polepszyć trawienie?

Redakcja

2016-11-09

brak komentarzy

Masz wrażenie, że Twój metabolizm zwolnił? Cierpisz na gazy, zaparcia, a wzdęcia regularnie dają o sobie znać? Niestety te dolegliwości mogą skutecznie uprzykrzyć dzień, dlatego dziś przedstawimy kilka sprawdzonych sposobów na sprawny metabolizm. Jak polepszyć trawienie i poprawić sobie samopoczucie?

Zwróć uwagę na to, co wkładasz na talerz

Najistotniejsze dla Twojego układu trawiennego jest to, co ląduje na Twoim talerzu. Zadbaj więc o to, aby nie zabrakło na nim surowych warzyw i owoców. To właśnie one są motorem napędowym metabolizmu, pomagają uniknąć zaparć i dodatkowo dostarczają niezbędnych składników odżywczych. Przy okazji owoce to też solidna dawka energii, dlatego nie zapominaj o nich niezależnie od diety, również tej odchudzającej. 

Jak bilansować posiłki na talerzu? Doskonałą pomocą służy talerz zdrowego żywienia. Obrazuje proporcje posiłków, które pozwalają na zachowanie zdrowia. Wystarczy jeść zawsze na jednym talerzu (o średnicy około 25 centymetrów) i postępować zgodnie z następującymi instrukcjami. Niech połowę talerza zajmują warzywa, ćwierć produkty zbożowe z pełnego przemiału (kasze, ciemny ryż, płatki owsiane), a ostatnią ćwiartkę składniki białkowe (drób, ryby, owoce morza, rośliny strączkowe). 

Regularnie pij wodę

Aby Twój układ trawienny działał bez zarzutu potrzebujesz nawet 8 - 10 szklanek na dzień. Poza ilością istotny jest również czas i sposób picia. Nie pij wody przynajmniej przez pół godziny przed posiłkiem. Nie popijaj dania przez 40 minut po spożyciu. Pamiętaj, aby pić wodę niewielkimi łykami przez cały dzień. 

Picie wody w trakcie jedzenia może zaburzyć procesy trawienne. Płyny rozpuszczają soki trawienne. W efekcie pokarm przechodzi przez układ pokarmowy znacznie wolniej. Natomiast picie niewielkimi łykami pozwala uniknąć zbędnego „łykania powietrza”, które może być przyczyną gazów. 

Postaw na zioła

Nie ma nic lepszego na trawienie niż zioła, dlatego sięgaj po nie codziennie. Które z nich wspomogą trawienie? Doskonałym wyborem będzie napar z mięty pieprzowej, która łagodzi dolegliwości żołądkowe takie jak nudności, leczy niestrawność i kolki jelitowe. Natomiast napar z rumianku pomaga uporać się ze wzdęciami, gazami, a przy tym reguluje pracę jelit. Warto wiedzieć, że wsparciem dla wątroby jest napar z ostropestu plamistego. 


Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

dietazdrowieodchudzanie