Poziom cukru u diabetyka - jak sobie z nim radzić?

Poziom cukru u diabetyka - jak sobie z nim radzić?

Redakcja

2016-09-17

brak komentarzy

Bywa, że u diabetyka ilość cukru we krwi nagle się podnosi lub obniża. Jeśli nasycenie glukozy jest nazbyt wysokie módodajwimy o hiperglikemii, jeżeli nazbyt niskie - hipoglikemii. Skoki cukru - również niedocukrzenie, i nazbyt duży poziom cukru w krwioobiegu to przypadki niebezpieczne dla zdrowia. W jaki sposób trzeba im przeciwdziałać?

Hipoglikemia, a więc nazbyt niski ilość cukru

Hipoglikemia to tzw. niedocukrzenie, a więc zbyt małe nasycenie glukozy w krwioobiegu. To etap, gdy ilość węglowodanów w krwioobiegu jest niższy niż 60 mg%.
Do hipoglikemii dochodzi najczęściej, gdy osoba z cukrzycą:

  • zażyje nazbyt znaczną dawkę insuliny lub leku zmniejszającego zakres węglowodanów w krwioobiegu,
  • popełni jakieś podstawowe błędy w żywieniu, przykładowo ominie główny posiłek lub nagle zredukuje poziom jedzenia,
  • będzie się nagle odchudzać,
  • wykona wielki fizyczny i nie uwzględni owego w planowaniu posiłku i porcji leku.

Hiperglikemia, a więc nazbyt wielki poziom cukru we krwi

Nazbyt znaczący zakres cukru w krwioobiegu to hiperglikemia. Gdy przekroczy on 180 mg%, cukier może pojawić się także w moczu. Do tak ogromnego rozwoju poziomu glukozy w krwioobiegu dochodzi zazwyczaj w wyniku zaniedbania w samokontroli (przykładowo nazbyt niewielka porcja insuliny, pominięcie zastrzyku lub niezażycie leku doustnego), błędów dietetycznych (za duża ilość cukrów w jedzeniu), zbyt małej aktywności fizycznej, w wyniku innej przypadłości (na przykład zakażeń, której występuje przy wysoka gorączka) lub przyjmowania pewnych leków, a także nadużywania wysokoprocentowych napojów. 

Szybka porada w razie niedocukrzenia lub nazbyt wysokiego poziomu cukru

  • Przy hipoglikemii
    Osoba z cukrzycą musi posiadać przy sobie glukagon - hormon błyskawicznie podnoszący nasycenie glukozy we krwi. Jeśli jest przytomna, musi wykonać sobie ogrom. Jeżeli nie przejawia pod dłonią glukagonu, musi błyskawicznie zjeść lub wypić coś słodkiego. Zaś gdy chory utracił przytomność i sam nie wykona sobie zastrzyku, ktoś musi wezwać lekarza i w tym okresie wykonać zastrzyk - podskórnie lub domięśniowo - z glukagonu (1-2 mg).
  • Przy hiperglikemii 
    Osoba z cukrzycą musi zażyć dawkę insuliny, by znormalizować nasycenie glukozy we krwi, i spożywać wodę (nic słodkiego!). Należy wezwać lekarza, który oceni, czy jest niebezpieczeństwo śpiączką ketonową.

Dodaj komentarz


Brak komentarzy

Bądź pierwszy i zostaw komentarz !

zdrowiebadania